Skolēniem un tehnikumu/koledžu studentiem

Skolēniem

Sākusies uzņemšana pamatstudijām

Pieteikties studijām elektroniski var jau no 2.jūlija līdz 17.jūlijam. Pieteikties var portālā www.latvija.lv paši aizpildot anketu, taču ir arī klātienē jāuzrāda dokumentu oriģināli kādā no uzņemšanas punktiem dažādās Latvijas vietās, kur var arī ar konsultantu palīdzību aizpildīt pieteikuma anketu, kā arī uzdot jebkādus sev neskaidrus jautājumus par studijām.

Lasīt tālāk: Sākusies uzņemšana pamatstudijām

Jauno pētnieku diena 2010

        Jau ceturto gadu Rīgas Tehniskajā universitātē pulcējās vidusskolēni no visas Latvijas, lai RTU Jauno pētnieku dienā klātienē sacenstos par uzvaru zinātniskās pētniecības darbu konkursā un iegūtu tiesības vēl pirms vidusskolas izlaiduma kļūt par RTU pirmā kursa studentiem ārpus konkursa.

Lasīt tālāk: Jauno pētnieku diena 2010

RTU SP organizē 9.-12.klašu skolēniem „Debašu konkursu un Jauno uzņēmējdarbības līderu forumu”

     Skolu jauniešus visā Latvijā līdz 14.aprīlim aicina pieteikties inovācijai un inovatīvai uzņēmējdarbībai veltītam Debašu konkursam, kurš 17.aprīlī noritēs vienlaikus piecās pilsētās: Rīgā, Iecavā, Liepājā, Valmierā un Daugavpilī.

     Paredzēts, ka Debašu konkursu uzvarētāji iegūs ne vien vērtīgas balvas, bet arī tiesības piedalīties Jauno uzņēmējdarbības līderu forumā, kurš 23.aprīlī norisināsies Rīgas Tehniskajā universitātē  (RTU), Rīgā, Kaļķu ielā 1.

Lasīt tālāk: RTU SP organizē 9.-12.klašu skolēniem „Debašu konkursu un Jauno uzņēmējdarbības līderu forumu”

Atvērto durvju dienas RTU

Sestdien, 10. aprīlī, no plkst. 11 līdz 16.30 Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU), Rīgā, Kaļķu ielā 1, notiks Atvērto durvju diena visai ģimenei. Tiem topošajiem studentiem un viņu ģimenes locekļiem, kuri līdzdarbosies RTU piedāvātajās aktivitātēs, būs iespēja iegūt vērtīgas balvas – MP3 atskaņotājus, datoru WEB kameras un USB atmiņas kartes, kā arī uzlaikot RTU reklāmas varoņu «tehniskās galvas».

Lasīt tālāk: Atvērto durvju dienas RTU

Sākusies pieteikšanās nometnei "Būvmehu Grēks 3,14"

Topošais student!

      Vai esi jau pieteicies kādā no studiju programmām RTU? Varbūt tieši uz Transporta un Mašīnzinību fakultāti (MEHI) vai Būvniecības fakultāti?

       Ja atbilde ir "JĀ!" , tad piesakies uz vienreizēju pasākumu vasaras beigās, lai jautrā un aktīvā nometnē pirmo reizi satiktos ar saviem nākamajiem kursa biedriem, kā arī lai iepazītu studentu dzīvi visos tās sīkumos. Tev būs neaizmirstama un lieliska izdevība iepazīt mistisko grēku starp būvniekiem un mehiem.... Tikai nometnē "BūvMehu grēks 3,14".

Kur - Jūras plašais krasts
Kad - 20-22.augusts
Kas - Iepazīšanās nometne jaunajiem būvniekiem un mehiem
Cik - 3 Ls + 2 kartupeļi un 1 burkāns
Izbraukšana 20.augustā plkst. 14:00 no Kaļķu ielas 1(RTU galvenā ēka)

Pieteikšanās anketa ŠEIT!

Lasīt tālāk: Sākusies pieteikšanās nometnei "Būvmehu Grēks 3,14"

Sveiks, studētgribētāj!

         Ja esi tikko kā beidzis kādu vidusskolu vai tehnikumu, ja tevi interesē tehnika un pat ja neinteresē, Transporta un mašīnzinību fakultāte (TMF) ir vieta, kur Tu vari rasti noderīgu izglītību. Inženieri Latvijā ir vajadzīgi. Iestāšanās nedēļa RTU sākas 19. jūlijā, tāpēc tev vēl ir laiks kārtīgi pārdomāt, ko tu īsti vēlētos studēt.

        TMF deviņas struktūrvienības piedāvā plašu klāstu programmu: sākot no dažāda veida transportiem - aviācijas, dzelzceļa, auto līdz pat biomedicīnas iekartām un kvalitātes vadībai. Praktiski visas programmas piedāvā budžeta vietas un iespēju studēt par valsts līdzekļiem. Kopumā šogad TMF piedāvā 336 budžeta vietas, kas ir otrs lielākais skaits aiz Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes (DITF).

Sīkāk par TMF piedāvātājām programmām meklē šeit: TMF mājas lapā: http://www.tmf.rtu.lv/

Lasīt tālāk: Sveiks, studētgribētāj!

Skola 2012

Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) izstādē «Skola 2012», kas notiks no 1.–4. martam Starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsalā, ne tikai iepazīstinās ar piedāvātajām studiju programmām, bet arī aicinās skolēnus izgatavot 150 papīra lidmašīnas, tādā veidā sveicot RTU 150 gadu jubilejā. Izgatavotās lidmašīnas piedalīsies konkursā.

Lasīt tālāk: Skola 2012

ORTUS vidusskolēniem

     2010. gada 8. janvāris Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) prezentēja jaunu portālu ORTUS vidusskolēnu auditorijai. Tas skolēniem palīdzēs sagatavoties centralizētajiem eksāmeniem un iejusties studiju vidē. Portāla mērķis ir veidot topošo studentu-domubiedru grupu un ļaut skolēniem jau laikus iejusties studenta lomā, lai palīdzētu izvēlēties piemērotu studiju programmu, kurā turpināt izglītību pēc vidusskolas absolvēšanas.

Lasīt tālāk: ORTUS vidusskolēniem

Nāc uz RTU!

Sveicināts, studētājgribētāj skolēn vai arī tehnikuma/koledžas student!

Ja esi nonācis Mehu lapā, tad tev visticamāk ir vēlme studēt tieši TMF. Šajā sadaļā tu varēsi atrast sev noderīgu apkopotu informāciju par studijām, iestāšanās procesiem, mūsu piedāvātajām studiju programmām un daudz ko citu.

Lasīt tālāk: Nāc uz RTU!

Kā ir studēt Mehos?

RTU TMF studentu viedokļi par izvēlētajām programmām

 

       Pēc vidusskolas beigšanas liela daļa jauniešu turpina izglītoties augstākajās mācību iestādēs, taču izlemt, kas ir vispiemērotākais, kas būs forši un ar ko varētu arī nopelnīt, tas nav nemaz tik vienkārši.

      Piedāvājam ieskatu Transporta un mašīnzinību fakultātē studējošo viedokļus par savām programmām. Studenti dalās pieredzē gan par mācību procesu, gan atklāj arī interesantus sīkumus par studijām.

Siltumenerģētika un siltumtehnika

Imants Auznieks:

      Saturiski studijas ir saistītas ar siltumenerģijas ieguvi, pārvadi un izmantošanu. Praktiski šīs lietas izmanto siltumapgādē, karstā ūdens apgādē un siltuma elektrostacijās. Studijas aptver ļoti plašu tehnikas jomu, sākot no augstāk minētajām līdz šodien tik aktuālajai «zaļajai» enerģijai. Līdz ar to arī pēc studijām mums ir lielāka izvēles brīvība, domājot par konkrētu jomu, kurā darboties. Ir interesanti rast izskaidrojumus daudzu ikdienā lietojamu ierīču darbības principiem, piemēram, kā darbojas ledusskapis, siltumsūknis, vienkāršs sūknis, kompresors u.c. Visas iekārtas un procesi balstās uz fizikas likumiem. Studējot esmu paplašinājis vispārīgās zināšanas fizikā un enerģētikā, esmu sapratis enerģētikas nozares nozīmi tautsaimniecības un visas valsts attīstībā.

      Strādājot ar uzdotajiem studiju darbiem un lasot mācību literatūru, esmu pieradis pie patstāvīga darba. Esmu secinājis, ka gandarījumu var gūt ne tikai darot lietas, kas padodas viegli, bet arī grūtību pārvarēšana. Piemēram, kurss «Mašīnu elementi» pie profesora Gunāra Upīša nebūt nav viegls, patīkams un man tuvs, taču profesors to pasniedz augstā līmenī, māk mūs ieinteresēt un motivēt līdzdarboties, kamēr mēs jūtam, ka šī lieta sāk padoties.

     Mācoties vidusskolā, manuprāt, nav tik ļoti svarīgas sekmes eksaktajos priekšmetos. Galvenais ir jāsaprot, vai matemātika un fizika vispār ir tie priekšmeti, kuriem gribi veltīt daudz laika. Ja tā ir, tad ar enerģētiku saistītas studiju programmas ir tava īstā izvēle!

 

Pauls Vaivods:

        Nākotnē es gribētu nodibināt rūpniecības uzņēmumu, partiju un kļūt par Ministru prezidentu, bet šobrīd vēl tikai studēju RTU Transporta un mašīnzinību fakultātē profesionālā bakalaura studiju programmā « Siltumenerģētika un siltumtehnika» 3. kursā. Ceru, ka šajos gados iegūtās zināšanas noderēs reālajā dzīvē.

      Varu ieteikt studēt siltumenerģētiku un siltumtehniku, jo tā ir un būs aktuāla nozare. Absolūtais vairums cilvēku patērētās enerģijas pasaulē ir siltumenerģija vai arī no siltumenerģijas iegūta enerģija (elektoenerģija, transporta). Enerģijas ražošanas, pārvadīšanas, sadales un racionālas izmantošanas tehnoloģija būtībā aptver visas dzīves nozares. Bez pietiekama enerģijas daudzuma mūsdienu post industriālā sabiedrība nespētu pastāvēt, būtu jāatgriežas alās pie ugunskuriem, kuri arī ir siltuma enerģijas avoti. Siltumenerģētikas un siltumtehnikas inženieri strādā koģenerācijas stacijās, siltumapgādes sistēmās, rūpniecības uzņēmumos. Lai sekmīgi studētu, vajadzīgas puslīdz ciešamas zināšanas matemātikā un fizikā un, pats galvenais, vēlme un apņemšanās apgūt šo profesiju.

      Vai man patīk studēt? Godīgi sakot, var pieciest. Ir dažas nozīmīgas lietas, ko studējot esmu ieguvis. Piemēram, pamatzināšanas enerģētikā. Tomēr pagaidām sausais atlikums ir minimāls. Vērtēšanas sistēma, manuprāt, nemotivē studentus sacensties.

 

Ražošanas tehnoloģija

Jānis Kazušs:

      Studiju pieredze RTU man ir gana liela. Esmu jau 2. kursa maģistrants. Studēju mehos jeb Transtorta un mašīnzinību fakultātēs studiju programmā «Ražošanas tehnoloģija». Kopumā ņemot, studijām RTU nav nekāda vaina.

     Man vislabāk patīk brīvība, kas dota studentam. Zināšanas pamazām krājas J. Ja nopietni, patiesībā viss atkarīgs no paša, iegūt jau var tikai tik daudz, cik grib iegūt. Ja izrādi interesi, piedalies, jautā, mācībspēki ir pretimnākoši un palīdz. Mani favorīti ir profesors Edgars Šīrons, kas lasa speckursu «Mērķēžu aprēķins)» un asociētais profesors Guntis Bunga, pie kura apguvu instrumentu projektēšanu un ražošanu. Realitātē arī man ir gadījies piedzīvot traģisku klasiku – saņemot sekmju grāmatiņu, secināt, ka studiju plānā bijuši priekšmeti, par kuriem neko neesmu dzirdējis, un nu jāatrod pasniedzējs, ko neesi redzējis un nezini īsti, kur meklēt. Bet esmu sapratis, ka visu var sarunāt.

      Kad pabeigšu studijas RTU, apprecēšos, nopirkšu P1800 un suni, saražošu bērnus (kā nekā būšu tehnologsJ) un ik pa laikam arī strādāšu. Mans ideālais darbs būtu bez konkrēta darba laika, ar tehniski zinātnisku ievirzi.

      Es savulaik izvēlējos studijas RTU, lai nekļūtu par kārtējo deģenerātu ar jurista vai ekonomista izglītību bez nojēgas par tehniku. Un savu izvēli nenožēloju. Ja man jautā, ko vajadzētu darīt vidusskolā, ja vēlāk grib studēt RTU, es teiktu, neko īpašu, tāpat jau skolā daudz ko māca virspusēji. RTU var labi iemācīties visu, kas attiecīgajā specialitātē nepieciešams, ja vien pašam ir vēlme studēt. Bet, ja studē tikai diploma dēļ, tad var izbraukt arī ar vidusskolas vielas perfektu izpratni.

 

Mehatronika

Gatis Mencendorfs:

       Manuprāt, tā ir ļoti perspektīva lieta un drīzumā arvien vairāk ienāks mūsu dzīve. Nerunājot par to, ka jau pēc definīcijas «mehatroniķis» ir universāls inženieris, kas apkalpo mehāniskās apstrādes, salikšanas, iepakošanas un citos tehnoloģiskajos procesos izmantojamās automātiskās iekārtas, tās uzstādot, iestādot un organizējot darbu ar tām. Būtībā tā ir starpdisciplināra padarīšana, kur ir mazliet no mehānikas, elektronikas, datortehnikas un informācijas tehnoloģijām. Mehatroniķi strādā uzņēmumos, kur izmanto mehatroniskās sistēmas (piemēram, metālapstrādes, mašīnu un aparātu būves, kokapstrādes, enerģētikas, pārtikas rūpniecības uzņēmumos). Mans mērķis nākotnē ir kļūt par mehatronikas sistēmu projektētāju un nodibināt savu uzņēmumu.

       Ar savu studiju izvēli esmu apmierināts. Nevaru iedomāties Latvijā nevienu labāku studiju programmu, kaut gan, nenoliegšu, ir arī savi trūkumi. Runājot par pozitīvo, noteikti jāpiemin sapratne par elektroniku un pamatīgi izstudētie programmēšanas pamati. Personīgi mans lielākais ieguvums ir apgūtā 3D projektēšanas prasme.

      Studijas ir daudzveidīgas un interesantas. Mācību priekšmeti aptver ļoti plašu spektru.

      Pateicoties tādiem pasniedzējiem kā, piemēram, Oskars Krievs, kas māca industriālo elektroniku - ļoti noderīgu priekšmetu - un Ivo Lipstem, CAD/CAM tehnoloģiju pasniedzējam, tagad zinu, ko nozīmē būt eksakto priekšmetu studentam, un esmu guvis daudzpusīgāku skatījumu uz nozari.

      Ja ir doma studēt RTU, tad neatkarīgi no izvēlētās studiju programmas jau skolā jāsāk cītīgi mācīties fizika un matemātika. Bez šīm zināšanām RTU uz priekšu netikt!

 

Guntis Dlohi:

       Jebkurā jomā, kas saistīta ar tehnoloģijām, svarīgi apzināties, ka mācības nekad nebeidzas. Arī mehatronikā nekas nav akmenī kalts. Tehnoloģijas strauji attīstās, kamēr tu esi izpratis vienu lietu, tā jau ir novecojusi un nākas atkal urķēties un apgūt ko jaunu. Mehatroniķa profesija ir daudzsološa un daudzveidīga. Tā ietver sevī gan iekārtu projektēšanu un ieviešanu, tehniski ekonomisko aprēķinu veikšanu, tāmēšanu, dokumentēšanu utt. Es vēl nezinu, kur nākotnē strādāšu, taču noteikti meklēšu labi apmaksātu darbu un agri vai vēlu izgudrošu kādu visnotaļ derīgu mehatronisku ierīci.

       Studiju laikā esmu iemācījies mācīties. Skan dīvaini, bet tā ir. Pie ieguvumiem varu pieskaitīt uzkrāto pieredzi. Nav viens konkrētas lietas, par kuru varētu teikt, ka tā man patīk vislabāk. Ja runājam par mācību priekšmetiem, daudz kas atkarīgs no mācībspēkiem. Es respektēju profesoru Edgaru Šīronu kā ļoti gudru un zinošu pasniedzēju, tāpat arī praktisko docentu Jāni Kaņepu, kas māca robottehniku un pneimatiku.

      Mehatronikā, tāpat kā jebkurā citā RTU inženierprogrammā, svarīgs starta kapitāls ir labas zināšanas matemātikā un fizikā. Bet vispār – nevajag visu uztvert pārlieku nopietni, jo studēšana Latvijā pati par sevi ir smieklīgs atgadījums. Tikai nejauciet studijas ar studēšanu! Smile

 

Medicīnas inženierija un fizika

Santa Kazaka:

       Šobrīd esmu 3. kursa studente. Apgūstu dažādu medicīnas diagnostikas un terapijas iekārtu fizikālos darbības principus, uzzinu svarīgāko par to uzbūvi un izmantošanu medicīnā.

      Studijas palīdzējušas man atklāt, cik daudz apkārt notiekošo lietu var izskaidrot viegli – ar pavisam vienkāršiem fizikas likumiem un tās parādībām. Esmu ieguvusi daudz un dažādas zināšanas, lielāku izpratni par cilvēka organismu, tā funkcijām, par fizikas izmantošanu medicīnā un jaunākajām tehnoloģijām. Daudz esmu mācījusies no mūsu institūta mācībspēkiem, īpaši asociētā profesora Alekseja Kataševa un profesora Jurija Dehtjara. Šie cilvēki patiešām ir zinoši, un viņu lekcijas vienmēr ir aizraujošas.

      Vislabāk man patīk tas, ka, lai gan galvenā uzmanība studiju programmā tiek pievērsta iekārtām, netiek ignorēta arī cilvēka anatomija un fizioloģija. Tagad saprotu, kas, kā un kāpēc notiek mūsu organismā, kā izvairīties no saslimšanām un ārstēt dažādas patoloģijas.

      Manis izvēlētā nākotnes profesija ir ļoti nepieciešama un svarīga ikvienam. Medicīnas jomā vienmēr pietiek darba; un tā strauji attīstās, rodas aizvien jaunas iekārtas un tehnoloģijas, ko ir vēlēšanās apgūt un izprast.

      Ja apsverat domu par medicīnas inženierijas un fizikas studijām, jau vidusskolā iesaku kārtīgi pievērsties fizikai un matemātikai. Labi apgūstot šos mācību priekšmetus, studiju laikā būs vieglāk uztvert mācību vielu un ātrāk radīsies priekšstats par stāstīto.

 

Aleksejs Rutkovskis:

     Mācos strādāt ar ārstniecības aparatūru, kuru plaši izmanto slimnīcās vai citās ārstniecības iestādēs.

     Studiju programma ir moderna un samērā jauna. Studijas ir interesantas un aizraujošas. Katru dienu atklāju ko jaunu un uzzinu arvien vairāk par savu specialitāti. Lai pavisam pilnvērtīgi iemācītos strādāt ar ārstniecības aparatūru, ir jāiegūst ne tikai teorētiskās zināšanas par konkrētās ierīces darbību, bet arī tās izmantošana, ikdienā ārstējot pacientus.

    Mūsu institūtā strādā vairāki zinoši un radoši mācībspēki, kas spēj saprotamā valodā izstāstīt apgūstamo vielu un ieinteresēt. Esmu ieguvis teorētiskās zināšanas un praktiskās iemaņas par sevi interesējošo nozari, kas palīdzēs man atrast darbu šajā sfērā.

    Jaukais un saprotošais kolektīvs, labvēlīgā studiju vide un mūsdienīgais studiju saturs ir tās lietas, kas neliek šaubīties par to, ka savā laikā esmu izdarījis pareizo izvēli, piesakoties studijām medicīnas inženierijas un fizikas programmā.

    Tev kā topošajam studentam vispirms ir jāsaprot, vai ar medicīnas inženieriju un fiziku gribēsi nodarboties gadu desmitus. Ja zini, ka tā ir, nav iemesla satraukumam. Vari būt pārliecināts, ka esi izvēlējies īsto programmu, ko apgūt!

 

Aviācijas transports

Anna Ivanova:

      Esmu otrā kursa studente RTU Transporta un mašīnzinību fakultātē Aviācijas institūtā. Lai arī manis izvēlētajai studiju programmai «Aviācijas transports» ir vairāki trūkumi, pagaidām par studiju kvalitāti sūdzēties nevar.

      Aviācija ir ļoti interesanta, bet studēt to es iesaku tikai īstiem aviācijas faniem, kas darīs visu iespējamo un neiespējamo, lai gūtu kaut nelielus panākumus šajā jomā. Uzzinot, ka es studēju aviāciju, daudziem pirmajā brīdī ir šoks. Viņi vienkārši netic, ka tā ir patiesība! Bet, kad notic, seko gūzma dažādu jautājumu. Savā ziņā esmu lepna par savu izvēli. Medus maize tā nav, bet arī tik ļoti grūti, kā dažiem šķiet, tas nav.

     RTU esmu satikusi daudz labu kursa biedru, ar kuriem vienmēr prieks sadarboties. Esmu papildinājusi savas zināšanas, protams, pārsvarā aviācijas jomā. Tagad zinu, kā un kāpēc lidmašīna lido Smile Students ātri iemācās, visu paspēt izdarīt pēdējā brīdī. Tā ir svarīga prasme, kas dzīvē noder.

     Savus nākotnes plānus saistu ar inženieres darbu. Varbūt būšu lidostas vadītāja... J

     Tiem, kas savu nākotni arī grib redzēt kādā no aviācijas jomām, iesaku jau skolā mācīties fiziku un matemātiku, jo bez šīm zināšanām tālu nevar tikt. Tāpat nevajadzētu slinkot un mācīties svešvalodas, īpaši angļu un krievu valodu. Valodu nezināšana rada komiskas situācijas. Mums ir daži pasniedzēji, kuru latviešu valodas zināšanas nereti izsauc smieklu vētras. Kad rāmītis kļūst par ramiņu, aplītis par apalīti vai divtūkstoš devītais gads par divi tūkstoši devītais gadsimtu, smieklus novaldīt nav iespējams. Tomēr liela daļa mācībspēku ir līmenī. Mans favorīts ir profesors Mārtiņš Kleinhofs, pie kura apgūstam gaisa kuģu aerodinamiku, konstrukcijas un sistēmas.

Diana Topko:

      Jau otro gadu RTU studēju programmā «Aviācijas transports». Esmu apmierināta ar savu izvēli. Jauniešiem, kas vēlas savu nākotni saistīt ar lidmašīnām, RTU Aviācijas institūts piedāvā reālu iespēja apgūt pamatus šajā nozarē. Pie tam studēt var par valsts budžeta līdzekļiem, kas šodien nav mazsvarīgi un ar labām zināšanām matemātikā un fizikā tas ir pavisam reāli.

     Studijas man ir palīdzējušas iepazīt jomu, par kuru senāk neko daudz nezināju. Nenoliegšu, ka svarīgi ir labi skolotāji. Es visaugstāk vērtēju asociēto profesoru Igoru Pavelko, kurš pasniedz aerohidromehāniku un datorprojektēšanu. Esmu iemācījusies lietot datorporgrammu Autodesk inventorJ.

     Mans karjeras mērķis ir kļūt par projektētāju, strādāt interesantu, labi apmaksātu darbu, visticamāk kaut kur ārzemēs.